repair-2.png

ترمیم مو چیست؟

ترمیم مو  یا همان پروتز مو، در واقع روشی است که برای افرادی که به هر دلیلی نمی توانند کاشت مو انجام دهند، بسیار مناسب است. در روش ترمیم مو به جای آنکه مانند کاشت مو، تارهای مو داخل پوست سر کاشته شوند، تارهای مو بر روی شبکه ای که شبیه به پوست سر شبیه سازی شده است، قرار داده می شود و تارهای مو داخل آن قرار گرفته و این شبکه بر روی قسمت هایی از موی سر که دچار طاسی شده است، قرار داده می شود. این شبکیه که شبیه به پوست سر است به وسیله کراتین های گیاهی روی سر قرار می گیرد که هر 20 روز یک بار باید دوباره این کراتین ها عوض شوند.

 

 

ترمیم نمودن مو برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که دچار ریزش موی شدید شده اند، می توانند از این روش استفاده کنند. در واقع افرادی که دچار ریزش موی خیلی شدیدی هستند، ابتدا با روش های دیگری همچون دارو، سعی می کنند تا ریزش موی خود را کمتر کرده و یا متوقف کنند. اما پس از مدتی اثر داروها از بین می رود و دوباره ریزش موها شروع می شوند. برخی از افراد نیز به دنبال روش های دیگری مانند کاشت مو می گردند، اما یکی از شروط اصلی برای کاشت مو داشتن یک بانک موی قوی است که به ناحیه کم پشت و طاس سر پیوند زده شود. بنابراین افرادی که دارای بانک موی قوی و مناسبی نیستند، نمی توانند از این روش استفاده کنند و بهتر است از روش ترمیم مو که نیازی به بانک مو ندارد، استفاده کنند.

 

 

موادی که در ترمیم مو استفاده می شود

طبیعی بودن موهای پیوند زده شده به جنس متریالی که برای ساخت آن استفاده می شود، بستگی دارد. بنابراین بهترین متریال، استفاده از همان موهای طبیعی است که جلوه ای کاملا طبیعی دارند. این در حالی است که بسیاری از موسسات پیوند مو از متریال و تارها با الیاف مصنوعی و حتی دم اسب استفاده می کنند که جلوه ای بسیار غیر طبیعی دارند. بنابراین به هنگام انجام این کار، حتما از جنس تارهایی که برای موها بکار برده شده است، مطمئن شوید.

پروتز مو دومین متریالی است که در ترمیم بکار برده می شود. در واقع پروتز نگهدارنده تار موها است. جنس پروتز مو نقش بسیار مهمی در نگهداری تار موها بر روی سر دارد و اگر از جنس نامرغوب برای آن استفاده شود، ممکن است سریعتر خراب شده و جلوه ای نامناسب داشته باشد. یک پروتز خوب باید به آب و هوا اجازه عبور و مرور بدهد که پوست سر دچار مشکلی نشود. پروتزهای جنس نانو از بهترین نوع پروتزها برای ترمیم مو هستند. فیکس کننده هایی که برای چسباندن پروتز بر روی پوست سر استفاده می شوند، بسیار متفاوت هستند و ممکن است از چسب، کلیپس و گره برای این کار استفاده شود.

 

مزایای روش ترمیم مو

جلوه ای کاملا طبیعی دارد و به سادگی می توان از آن استفاده نمود.

نیازی به بانک موی فرد نیست و از موهایی همرنگ و هم جنس موهای خود فرد برای این کار استفاده می شود.

شخص می تواند موها را به راحتی بشوید، رنگ کند، صاف کند، سشوار بکشد و هر کاری که با موهای طبیعی می توان انجام داد را نیز می توان با این نوع از موها نیز استفاده کرد.

با موهای ترمیم شده می توان مانند سایر افراد معمولی به استخر رفت.

بسیاری از افراد مشهور در دنیا از این روش برای داشتن موهایی زیبا و پر پشت استفاده می کنند.

هزینه آن کمتر از روش هایی مانند کاشت مو است.

مانند کاشت مو دوره نقاهت ندارند و پس از آن به سادگی می توان کارهای شخصی و روزانه را انجام داد.

 

انواع روش های ترمیم مو

با اینکه در منابع مختلفی از روش های متعددی برای ترمیم مو استفاده شده است، اما باید بدانید تنها روشی که برای ترمیم نمودن موها استفاده می شود، روش hrt است. در این روش از موهایی هم جنس و همرنگ موهای خود شخص برای ساخت پوستیژ استفاده می شود که جلوه ای طبیعی تر دارد. در این روش خط رویش موها بسیار طبیعی جلوه می کنند، به گونه ای که انگار موهای خود شخص است. این روش بدون هیچ گونه عارضه ای است و همه افراد به راحتی می توانند آن را انجام دهند. روش hrt بخصوص برای خانم ها بسیار مناسب است زیرا خانم ها قادر به انجام روش کاشت مو نیستند و باید از این روش ترمیم مو برای داشتن موهایی زیبا استفاده کنند.

 

 

میزان ماندگاری موهای ترمیم شده

این سوال برای افرادی که قصد ترمیم موهای خود را دارند پیش می آید که ماندگاری این روش چقدر است. در پاسخ به این سوال باید گفت که میزان ماندگاری موهای ترمیم شده بین 1 تا 2 سال است که این میزان با توجه به مراقبت هایی که فرد از موهای خود می کند می تواند کم و زیاد شود. در واقع شستن و نگهداری از موها نقش بسیار مهمی در ماندگاری هر چه بیشتر آن دارد اما بهتر است که پس از یک سال موها مجددا ترمیم شوند.

 

برای اینکه موها بیشتر ماندگار باشند بهتر است که موها با آب خیلی داغ شسته نشده و کمتر شسته شوند. همچنین بهتر است موقع خیس بودن موها، آنها را شانه نزنید و به هنگام سشوار کشیدن نیز از دمای پایین و ملایم استفاده کنید.

 

هزینه ترمیم نمودن موها

هزینه یکی از مهمترین مسائلی است که افراد به هنگام ترمیم مو آن را مدنظر دارند و دوست دارند تا با کمترین هزینه این کار را انجام دهند. هزینه ترمیم مو به موارد بسیاری همچون جنس موها، مواد بکار برده شده برای ساخت پوستیژ موها و اندازه ناحیه ای که قرار است موها به آنجا پیوند زده شوند، بستگی دارد. بنابراین با مشاوره ای که با پزشک در این زمینه خواهید داشت، وی می تواند هزینه را برای فرد تخمین بزند. اما نکته ای که باید مدنظر داشته باشید این است که هر چه شما از مواد طبیعی تر برای این کار استفاده کنید، ماندگاری و کیفیت آن بهتر است و ظاهری طبیعی تر دارد و هر چه از مواد مصنوعی تر استفاده شود، کیفیت و هزینه آن پایین تر بوده و غیر طبیعی تر نیز می باشد.

 

دلایل ریزش موها

بیش از 95 درصد از دلایل ریزش موها، مسائل ژنتیکی است که باعث ریزش موها در خانم ها و آقایان می شود.

مصرف برخی از داروها، ویتامین ها و مواد معدنی نیز ممکن است باعث ریزش مو شوند.

مشکلاتی همچون فشار خون، افسردگی، شیمی درمانی و پرتو درمانی نیز باعث ریزش موها می شوند.

مقدار زیاد ویتامین A و مقدار کم آهن و پروتئین در بدن ممکن است باعث ریزش مو شوند.

بیماری های عفونی، تیروئید و آنفولانزا نیز باعث ریزش موها می شوند.

 

بنابراین قبل از ترمیم مو ابتدا بهتر است از دلایل ریزش موی خود مطلع شوید تا بتوانید بهترین روش را برای درمان و جایگزینی موها استفاده کنید.

 

معایب پروتز مو

ترمیم مو با آنکه روشی بسیار عالی برای جایگزینی موهای از دست رفته است، اما این روش معایبی نیز دارد که عبارتند از:

خارش و حساسیت و قرمزی در پوست سر به علت استفاده از مواد نامرغوب برای ساخت پروتز

به علت تجمع چربی و کثیفی در زیر لایه پروتز، ممکن است بوی بدی از سر به مشام برسد.

به دلیل اینکه هر یک تا دو سال نیاز به ترمیم مو می باشد، بنابراین هزینه این روش در طولانی مدت بسیار زیاد می باشد.

امکان رشد موها وجود ندارد و نمی توان مدل آن  را تغییر داد.

  راه حلی غیر دائمی برای درمان ریزش موها است.

 

انواع روش های اتصال در پروتز موها

 اولین روش و بیشترین روشی که این روزها برای اتصال موهای پوستیژ شده به سر استفاده می شود، استفاده از چسب مو است که این چسب ها حالت گیاهی داشته و برای پوست سر بی ضرر می باشند. چسب مو بدون عوارض است و فقط با ماده مخصوصی از سر جدا شده و ضد تعریق و آب می باشد.

 در روش بافت شبکه ای، موها به موهای محکم در اطراف آن قسمت، بافته شده و این کار به صورت کاملا غیر محسوسی انجام می شود. اینگونه بافت با کشیده شدن سر جدا نمی شود و بسیار مقاوم است.

 در روش بافت رشته ای، موهای پیوند زده شده  مانند یک رشته کنار هم قرار می گیرند و به ساقه های موهای محکم و سالم بافت زده می شوند.

 روش کلیپس برای خانم هایی که دارای موهای بلند هستند، مناسب می باشد. در این حالت موهای پوستیژ شده به صورت کلیپسی و قفلی به موهای سالم متصل می شوند.

 

روش های ساخت انواع پوستیژ مو

در ترمیم مو از دو روش دستی و ماشینی برای ساخت پروتز موها استفاده می شود. در روش دستی موها به صورت تار به تار به دقت و با کمک دست بر روی بافت شبکیه مو و زیرساز نصب می شود. با اینکه این روش، روشی زمان بر و پیچیده است اما محصول نهایی دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و کاملا طبیعی می باشد. همچنین به دلیل اینکه موها کاملا دقیق و در یک راستا نصب می شوند، احتمال گره خوردن و نامرتب بودن موها در آن وجود ندارد. اما پروتزی که با ماشین تهیه می شوند، بسیار ارزانتر و مصنوعی تر هستند و کیفیت بسیار پایین تری دارند.

 

تفاوت میان کلاه گیس و ترمیم مو

شاید بسیاری از افراد فکر کنند که روش ترمیم مو نیز مانند استفاده از کلاه گیس است و تفاوت زیادی با هم ندارند. اما این دو روش کاملا باهم متفاوت هستند.

در روش ترمیم مو، موها به وسیله چسب یا هر ماده نگهدارنده دیگری به کف سر می چسبد و با آن می توان به راحتی حمام کرد، استخر رفت و خیلی کارهای دیگر را انجام داد. اما کلاه گیس بدون هیچ نگهدارنده ای بر روی سر قرار می گیرد و نگرانی اینکه از روی سر بیفتد نیز بسیار وجود دارد.

در روش ترمیم مو، مو را می توان در هر ناحیه ای از سر که دچار کم پشتی شده است، نصب نمود. این در حالی است که کلاه گیس فقط جاهای خاصی از موی سر را پوشش می دهد.

 موادی که در ساخت زیر لایه پروتز مو استفاده می شود، از جنس نانو هستند و برای پوست سر معمولا حساسیتی را ایجاد نمی کند. این در حالی است که کلاه گیس به دلیل اینکه از الیاف مصنوعی ساخته شده است، ممکن است پوست سر را دچار حساسیت، خارش یا قرمزی نماید و باعث تجمع باکتری ها و قارچ ها در زیر کلاه گیس شود.

تراکم موها در پروتز مو بسیار بیشتر از کلاه گیس است و به همین دلیل پروتز مو دارای ظاهری بسیار طبیعی تر می باشد. موها در پروتز، به حدی طبیعی هستند که انگار موی خود فرد بوده و از زیر سر رشد کرده اند.

در روش پروتز مو، همانگونه که گفته شد به راحتی می توان مو را شست، سشوار کشید، رنگ کرد، فر و مش کرد و هر کار دیگری که با موی طبیعی می توان انجام داد. اما در کلاه گیس چنین کاری امکان پذیر نمی باشد.

همه افراد با هر سنی می توانند از روش ترمیم مو استفاده کنند زیرا موی سر را بسیار طبیعی و زیبا نشان می دهد. اما در کلاه گیس به دلیل اینکه از الیاف مصنوعی برای ساخت آن استفاده می شود، موها حالت غیرطبیعی دارند و برای سنین جوان تر معمولا مناسب هستند.

 

شستن موهای ترمیم شده

با آنکه بهتر است موهای پروتز شده خیلی کمتر شسته شوند، اما برای اینکه این نوع موها نیز آلودگی ها را به خود جذب کرده و کثیف می شوند، باید هر از چندگاهی اقدام به شستن موهای ترمیم شده نمود. به هنگام شستشو نباید موها را چنگ زد یا کشید زیرا ممکن است حالت خود را از دست داده و از همه مهمتر کنده شوند. برای شستشو باید از شامپوهای مخصوص این کار استفاده نمود تا به موها آسیبی نرسد. برای خشک کردن موها، بهتر است از سشوار استفاده نشود اما اگر می خواهید این کار را انجام دهید خیلی کوتاه و با حرارت کم باشد. همچنین از زدن موها نیز تا حد امکان خودداری کنید زیرا حرارت باعث از دست رفتن موهای پروتز شده می شود.

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید